Shaqiri nuk starton, por në fund i siguroi fitore Bazelit

Në duelin e ngushtë të kupës kundër Stade Nyonnais (1:0 pas kohës shtesë), Xherdan Shaqiri u lejua të luajë vetëm në fazën finale. Lojtari i rikthyer në fakt duhej të ishte në njëmbëdhjetëshen startuese.

Xherdan Shaqiri (32) është rikthyer në FCB-në e tij pikërisht për këto momente. Fillimisht, nënshkrimi i ri fiton një penallti në kohën shtesë, më pas e shënon vetë për të siguruar fitoren 1-0 ndaj Nyonit. Bazeli merr një fitore e pasigurt kundër klubit nga Challenge League.

Në duelin e vështirë, pak mund të sugjerohej se do të ishte pasdite e Shaqirit. Ai u ul në pankinë për 79 minuta, megjithëse trajneri i FCB Fabio Celestini i kishte premtuar nënshkrimit të tij të ri një vend në njëmbëdhjetëshen startuese të premten.

Kur Celestini duhej të bënte zëvendësimin e tij të parë pas gjysmë ore për shkak të lëndimit, ai vendosi të mos e sillte Shaqirin. Nënshkrimi i ri Joe Mendes hyri në vend të Bradley Fink të dëmtuar dhe Anton Kade u ngjit për të marrë pozicionin e Fink. Edhe kur Benjamin Kololli, sulmuesi i radhës u largua pas një ore, Shaqirit iu desh t’i hapte rrugë lojtarit vendas Romeo Beney. Ekipi i Bazelit në fakt kishte nevojë të madhe për një goditje gjeniale kundër Vaudois të pafytyrë.

Shaqiri ende nuk është në formë të mjaftueshme për një periudhë më të gjatë të lojës? Apo lojtari i Kombëtares 125 luan vetëm një rol mbështetës në planet e Celestinit për momentin? Pas fitores me fat, trajneri i FCB zbuloi sekretin: “Ai ende ndjen dhimbje të lehta në këmbin e këmbës. Ne vendosëm në një diskutim të përbashkët këtë mëngjes që ai të luante vetëm 15 minuta më së shumti sot.”

Celestini do të kishte preferuar të bënte fare pa lojtarin e kthyer. “Ai nuk kishte një ndjenjë të mirë. Kjo është arsyeja pse ne nuk donim të merrnim ndonjë rrezik të panevojshëm,” shpjegoi ai. Por për shkak se Celestini donte shumë të vendoste ndeshjen në 90 minutat e rregullta, ai vendosi ta zëvendësonte atë. “I thashë Shaqit, tani duhet të luash vetëm 30 minuta shtesë”, tha Celestini duke buzëqeshur.

Skuadra e Bazelit nuk kishte shumë për të qeshur më parë. Nyon ishte padyshim skuadra më e mirë në 45 minutat e para. “Ata e meritonin të shënonin një ose dy gola”, duhej të pranonte Celestini. I huazuari i YB, Malik Deme, ishte më afër kalimit të ekipit vendas në avantazh kur gjuajtja e tij nga një kënd i ngushtë goditi shtyllën.

FCB u përmirësua vetëm pas pjesës së parë, por përveç dy rasteve të mira nga Kade, Bebbi vështirë se arriti asgjë. Por kjo nuk është e vetmja arsye pse fitorja ishte me fat në fund. Menjëherë pas golit të Shaqirit, Nyon u akordua edhe me penallti. Megjithatë, Hitz kundërshtoi përpjekjen e dobët të Franck Koré. Dhe Shaqiri ka mundur të festojë momentin e tij të parë të madh që nga kthimi i tij./Blick