Futboll

Shaqiri në Schützenwiese: Një gol, tre asistime dhe një gol direkt nga këndi

Xherdan Shaqiri më në fund është rikthyer në Superligë! Ish-ylli i kombëtares zvicerane po tregon anën e tij më të mirë dhe është përfshirë në pesë gola. Winterthur mbetet në fund të tabelës.

FC Winterthur donte të tregonte një fytyrë tjetër të shtunën në mbrëmje sesa në 30 minutat e para në Lozanë javën e kaluar – ky ishte tenori i trajnerit të FCW, Ognjen Zaric, para ndeshjes. Ekipi i Eulachstadt në fakt arriti ta bëjë këtë në fillim. Ata u përpoqën shumë, qëndruan kompakt dhe solid – dhe ende u mundën plotësisht nga FC Basel, shkruan Blick.

Një person në veçanti i prish planet Zaric: ish-ylli i kombëtares, Xherdan Shaqiri. Ai jep shfaqjen e tij në Schützenwiese. Pas vetëm nëntë minutash, djali i rikthyer i Baselit, Kevin Carlos, kthen një goditje këndi në ballë – 1:0. Në minutën e 23-të, ai godet me paturpësi një goditje këndi direkt mbi traversë. Menjëherë më pas, ai godet bukur topin në zonën e penalltisë dhe Traoré e merr atë mrekullisht – 2:0. Sikur të mos mjaftonte kjo, Shaqiri e bën vetë pas dy asistimeve. Nga pak më pak se 20 metra, ai hedh topin në këndin e poshtëm të majtë të portës – 3:0, transmeton albinfo.ch.

Menjëherë pas pushimit, Shaqiri merr një top në zonën e rreptësisë, kthen elegante me një piruetë, pason për Baro, i cili e godet topin në traversë – 4:0. Dhe vetëm dhjetë minuta më vonë, ai me paturpësi kryen një tjetër goditje këndi drejt portës. Zbarkon te portieri fatkeq Kapino dhe prej andej në rrjetë – 5:0. Pas gati 70 minutash të bujshme, Shaqiri më në fund ka përfunduar ditën.

Falë një goli të shkëlqyer nga zëvendësuesi Soticek dhe një goli ngushëllues nga Randy Schneider, FCB fitoi 6-1 pa mundim dhe me shumë stil. FC Winterthur, ndërkohë, duhej të vazhdonte të kënaqej me fanarin e kuq – dhe pavarësisht ndryshimit të mbrojtjes, ata duhej të përballeshin me disa pyetje të pakëndshme.

Portat

Minuta e 7-të, Kevin Carlos, 1:0. Shaqiri kthen në mënyrë të përsosur një kënd në kokën e Kevin Carlos. Mbrojtësi i Winti Schättin ia del, por është përfundimisht i pafuqishëm kundër tankut të sulmit të Bazelit, i cili e vendos topin në këndin e poshtëm të majtë të portës.

Minuta e 25-të, Benié Traoré, 2:0. Xherdan Shaqiri e godet topin mbi të gjithë mbrojtjen e Winterthur në zonën e penalltisë. Traoré futet brenda dhe në mënyrë akrobatike dhe të mrekullueshme e godet topin në rrjetë me një goditje direkte.

Minuta e 33-të, Xherdan Shaqiri, 3:0. Shaqiri e merr topin vetëm 20 metra larg portës. Ai ka kohë të mjaftueshme për ta përgatitur dhe më në fund e hedh mbi këmbën e një mbrojtësi Winti në këndin e largët.

Minuta e 48-të, Romario Baro, 4:0. Portieri Hitz i luan topin gjatë te Baro. Topi më pas zbret mbi Carlos te Shaqiri, i cili madje arrin të bëjë një piruetë në zonën e rreptësisë dhe më pas ia kthen topin Baros, i cili më pas e godet nën traversë.

Minuta e 57-të, Stefanos Kapino (ET) 5:0. Shaqiri godet nga këndi direkt drejt portës. Schmid fluturon poshtë topit, i cili kërcen nga portieri Kapino dhe përfundon në rrjetë.

Minuta e 73-të, Marino Soticek, 6:0. FC Basel i kundërvihet Wintit edhe një herë. Topi arrin në Soticek në buzë të zonës së penalltisë. Kroati thotë faleminderit dhe godet bukur topin në kënd.

Minuta e 91-të, Randy Schneider, 6:1. Më në fund shënon sulmi më i dobët në ligë. Schneider merr topin në të djathtë dhe provon nga distanca. Goditja e tij në këndin e largët është e mirë dhe godet shtyllën në portë.

Më i miri

I përfshirë drejtpërdrejt në pesë gola të jashtëzakonshëm, duke marrë një ovacion të fortë nga tifozët kundërshtarë: Xherdan Shaqiri bën një nga paraqitjet më të paharrueshme në historinë e Superligës në Schützenwiese.

Më e keqja

E gjithë mbrojtja Winti.

Gjyqtarët

Alessandro Dudic gjykoi ndeshjen në Schützenwiese. Ai merr notën 5. Paskal Hirzel, Antony Venancius dhe Hajram Qovanaj janë ndihmësit e Dudiçit.

Publiku

8700 persona janë dëshmitarë të një shfaqjeje të Shaqirit që mund të mos shihet më së shpejti. Humori është i mirë pavarësisht humbjes së rëndë.

Kështu vazhdon

FC Basel do të udhëtojë për në kryeqytetin zviceran të mërkurën e ardhshme dhe do të përballet me kampionët YB në orën 20:30. Në të njëjtën kohë, Winti do të përballet me FC St. Gallen në Kybunpark. Fundjavën e ardhshme do të jetë sërish Basel kundër Winti. Klubet do të takohen sërish në St. Jakobpark të shtunën në mbrëmje në orën 18:00.