Futboll

Euro 2024: Varga i Hungarisë, në gjendje të qëndrueshme pas lëndimit

Sulmuesi hungarez, Barnabas Varga, u largua nga fusha me barelë pas një përplasjeje të dhunshme me portierin skocez Angus Gunn gjatë ndeshjes në Euro grup në Shtutgart.

Gjendja e sulmuesit hungarez, Barnabas Varga, i cili u plagos rëndë në pjesën e dytë të ndeshjes së grupeve të Euro 2024 të së dielës mes Skocisë dhe Hungarisë në Shtutgart, është stabile, njoftoi Federata Hungareze e Futbollit në X, dikur Twitter.

“Barnabas Varga pësoi disa fraktura në fytyrë dhe një tronditje në tru gjatë ndeshjes. Ai me shumë gjasa do t’i nënshtrohet një operacioni”, tha federata, duke shtuar se lojtari do ta kalonte natën në spital dhe se i gjithë ekipi po kërkonte për të.

Në minutën e 68-të të ndeshjes, portieri i Skocisë Angus Gunn u përplas me shokun e skuadrës Anthony Ralston dhe Varga teksa po përpiqej të largonte një goditje dënimi nga Dominik Szoboszlai.

Lojtarët hungarezë kishin sinjalizuar shpejt se Varga ishte në telashe dhe ishin dukshëm të zemëruar në kohën kur ekipeve mjekësore u deshën të trajtonin lojtarin 29-vjeçar.

Në stadiumin e Shtutgartit ka pasur një heshtje mahnitëse. Szoboszlai luftoi me lotët. Pas më shumë se gjashtë minutash trajtim, Varga u dërgua jashtë fushës me barelë, ndërsa çarçafët u mbajtën lart për ta mbrojtur atë nga pamja.

Menjëherë pas fitores 1-0 të Hungarisë, të cilën lojtarët hungarezë ia kushtuan Vargës, federata e futbollit të vendit konfirmoi se ai ishte i qëndrueshëm.

Sipas trajnerit Marco Rossi, Varga pësoi atë që dukej të ishte një frakturë e fytyrës. “Ndoshta ai do të operohet në orët në vijim, sepse ka pësuar një frakturë këtu (duke treguar faqet/gropat e syrit). Nëse kalojmë në garë sigurisht që ai nuk do të jetë më pjesë e ekipit”.

Hungaria ende mund të shpresojë të kualifikohet si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë. Në një ndeshje tjetër të Grupit A, Gjermania mbajti Zvicrën në barazim 1-1 për të fituar grupin./DW